+420 776 551 766

Hygiena

Většinu rodičů. kteří s lesní pedagogikou nemají zkušenosti v první řadě zajímá, jakým způsobem zaručujeme pro děti hygienicky nezávadné prostředí. Proto jsme se rozhodli pro Vás vytvořit stránku, která se věnuje pouze tomuto tématu. ?

MYTÍ RUKOU

Děti mají v zázemí k dispozici kanystr s kohoutkem naplněný pitnou vodou, který je určen výhradně k mytí rukou. V zimních měsících vodu ohříváme. Děti si myjí ruce vždy před jídlem, po práci s barvami, po použití toalety a v případě nutnosti.

Každé dítě má v zázemí svůj ručník, který rodiče berou každý týden na vyprání.

V lese používáme na mytí rukou rozprašovač s roztokem vody a tea-tree oleje, který má nejen hojivé, ale i dezinfekční účinky. Děti si utírají ruce do papírových utěrek.

TOALETA

Jako toaleta slouží suchý záchod (kadibudka), v lese les ? (vše vždy důkladně zahrabeme).

OBĚDY

Děti jedí obědy z jídloobalů, ve kterých je jídlo přivezeno a zbytky jídla a příbory si rodiče odnášejí domů ve vlastních jídlonosičích a následující den je opět čisté přinášejí.

PITÍ

Každé dítě má svou lahvičku na pití (v zimě termosku) v batohu a v zázemí je k dispozici uzavíratelná nádoba na vodu (v zimě čaj) s kohoutkem, ke které mají děti neomezený přístup. Každé dítě má v zázemí svůj vlastní plecháček či kelímek.

ODPOČINEK

Každé dítě, které je přihlášené na celodenní program má v zázemí svou karimatku a spacák. Odpočinek probíhá většinou venku, pouze za nepřízně počasí či v zimě probíhá v zázemí, kde v zimě i topíme.

OŠETŘOVÁNÍ PŘÍPADNÝCH ZRANĚNÍ

V případě bodnutí hmyzem je dítěti místo vpichu vyčištěno tea-tree olejem, případně ošetřeno cibulí (na vytáhnutí jedu z rány), studeným obkladem a v případě alergie má lektorka od rodičů v lékárničce vhodný přípravek, který dítěti podá.

Drobná zranění jsou vždy vydezinfikována tea-tree olejem, případně zalepena náplastí.

V případě, že dítě chytne klíště, je mu okamžitě vyjmuto, místo, kde bylo přisáté je označeno a vydezinfikováno tea-tree olejem a dítěti je podána green esence(australká květová terapie – esence určená k ochraně před parazity a onemocněním, která přenášejí)

V případě naraženiny je toto místo ošetřeno pofoukáním, případně zafixováním elastickým obinadlem.

V případě větších zranění je dítě stabilizováno a je mu přivolána rychlá záchranná pomoc. Ihned jsou informováni rodiče. (Toto jsme ještě nikdy, díky Bohu, nezažili).

O všech zraněních jsou rodiče informováni při odchodu ze Školičky snů.