Většinu rodičů. kteří s lesní pedagogikou nemají zkušenosti v první řadě zajímá, jakým způsobem zaručujeme pro děti hygienicky nezávadné prostředí. Proto jsme se rozhodli pro Vás vytvořit stránku, která se věnuje pouze tomuto tématu. ?
MYTÍ RUKOU
Děti mají v zázemí k dispozici kanystr s kohoutkem naplněný pitnou vodou, který je určen výhradně k mytí rukou. V zimních měsících vodu ohříváme. Děti si myjí ruce vždy před jídlem, po práci s barvami, po použití toalety a v případě nutnosti.
Každé dítě má v zázemí svůj ručník, který rodiče berou každý týden na vyprání.
V lese používáme na mytí rukou rozprašovač s roztokem vody a tea-tree oleje, který má nejen hojivé, ale i dezinfekční účinky. Děti si utírají ruce do papírových utěrek.
TOALETA
Jako toaleta slouží suchý záchod (kadibudka), v lese les (vše vždy důkladně zahrabeme).
OBĚDY
Děti jedí obědy z vlastních uzavíratelných nádob, do kterých jim dovezené jídlo nandavá lektorka. Mají také vlastní příbor, který si nosí z domova a domů si též odnášejí i nedojedené zbytky jídel.
PITÍ
Každé dítě má svou lahvičku na pití (v zimě termosku) v batohu. Pokud dětem pití dojde, lektorka nebo asistentka jim lahvičku doplní pitnou vodou z certifikovaného nezávadného kanystru. V zimě vaříme dětem bylinkový čaj a v létě si někdy děláme bylinkovou vodu s citronem.
ODPOČINEK
Odpočinek probíhá většinou venku, pouze za nepřízně počasí či v zimě probíhá v zázemí, kde v zimě i topíme. V zimě probíhá odpočinek tak, že si s dětmi zazpíváme pár písní, poté lektorka přečte nebo pustí dětem audio pohádku a poté jsme se s dětmi dohodly na 10 minutovém klidu, kdy poslouchají relaxační hudbu. Těchto 10 minut slouží pro děti, které ještě po obědě spinkají, aby měly možnost tvrdě usnout a ostatní je nerušily. Poté si děti, co neusnou nebo nechtějí odpočívat mohou prohlížet knihy nebo hrát stolní hry. Starší děti si v této době mohou vyplňovat pracovní listy.
OŠETŘOVÁNÍ PŘÍPADNÝCH ZRANĚNÍ
V případě bodnutí hmyzem je dítěti místo vpichu vyčištěno tea-tree olejem, případně ošetřeno cibulí (na vytáhnutí jedu z rány), studeným obkladem a v případě alergie má lektorka od rodičů v lékárničce vhodný přípravek, který dítěti podá.
Drobná zranění jsou vždy vydezinfikována tea-tree olejem, případně zalepena náplastí.
V případě, že dítě chytne klíště, je mu okamžitě vyjmuto, místo, kde bylo přisáté je označeno a vydezinfikováno tea-tree olejem.
V případě naraženiny je toto místo ošetřeno pofoukáním, případně zafixováním elastickým obinadlem.
Pokud rodiče souhlasí, je dětem při pádu podáno homeopatikum Arnica Montana.
V případě větších zranění je dítě stabilizováno a je mu přivolána rychlá záchranná pomoc. Ihned jsou informováni rodiče. (Toto jsme ještě nikdy, díky Bohu, nezažili).
O všech zraněních jsou rodiče informováni při odchodu ze Školičky snů.